• Wpisów: 52
  • Średnio co: 47 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 15:22
  • Licznik odwiedzin: 18 161 / 2502 dni
 
superman1
 
Witam :d
Dzisiaj o Świecznicy czyli bardzo ciekawej roślinie, która wytwarza kwiato - pułapki służące aby zapylić jej kwiaty (kwiat ma podobną budowę do klatki - gdy owad siada na jej kwiecie to "klatka" się zamyka.Otwiera się gdy owad zapyli kwiat).
Oto kilka gatunków godnych polecenia:

1. Ceropegia woodii (Lampion chiński)

poniżej zdjęcie jej kwiato - pułapki

220px-Ceropegia_linearis_subsp_woodii.jpg


2. Ceropegia radicans

poniżej zdjęcia jej kwiato - pułapki

Ceropegia_radicans_ssp_radicans_Schlechter.jpg


Ceropegia_radigans_5-vi.jpg


3. Ceropegia sandersonii

poniżej zdjęcia jej kwiato - pułapki

images (1).jpg


images (2).jpg


pobrane.jpg


4. Ceropegia stapeliiformis

poniżej zdjęcia jej kwiato - pułapki

Ceropegia_stapeliiformis_14925_m.jpg


Ceropegia_stapeliiformis_14928_m.jpg


5. Ceropegia aridicola

poniżej zdjęcie jej kwiato - pułapki

bki-20140528210622-1676573765.jpg


6. Ceropegia decidua

poniżej zdjęcie kwiato - pułapki

Ceropegia_decidua_ssp_pretoriensis_R.A.Dyer.JPG


7. Ceropegia vincaefolia

poniżej zdjęcie kwiato - pułapki

5039453564_90bec6bce8.jpg


8. Ceropegia ampliata

poniżej zdjęcie kwiato - pułapki

153235552_06ae8f7546.jpg


9. Ceropegia meyeri

poniżej zdjęcie kwiato - pułapki

28348_580_360.jpg


Ceropegia to niezwykła roślina. Jej wygląd przywodzi na myśl skojarzenia z zieloną zasłoną z koralików lub welonem. Wszystko to za sprawą cieniutkich pędów, które przypominają sznureczki z nanizanymi drobnymi liśćmi. Widok jest faktycznie urzekający. Roślina wydaje się być delikatna i bardzo wrażliwe, jednak to mylne wrażenie. Mimo tak lekkiej konstrukcji, ceropegia ma w sobie wiele wytrzymałości.

Ta przepiękna roślina jest w stanie przetrzymać nawet długotrwałą suszę, żyje bardzo długo i jest dość odporna na choroby. To wszystko pomimo swego wątłego wyglądu. Ceropegia należy do rodziny trojeściowatych, która liczy aż 160 gatunków. W naturalnym środowisku zielone zasłony spotykamy w Afryce, na Madagaskarze czy w tropikalnych częściach Azji oraz Australii. Mają cechy, które pozwalają im przetrwać w suchym środowisku. W grubych liściach z woskową pokrywą, gromadzą wodę oraz inne substancje niezbędne na „gorsze czasy”. Magazynują też wilgoć w bulwach i pędach.

Najbardziej popularnym gatunkiem, który można spotkać w domach, jest Ceropegia Woodii. Przywędrowała do nas z Afryki i zyskała uznanie ze względu na to, że naprawdę bezproblemowo się ją uprawia i pielęgnuje. Bulwa rośliny znajduje się w podłożu i osiąga około pięciu centymetrów średnicy. Z bulwy wyrastają cienkie pędy, przypominające sznurki. Mogą one osiągnąć długość nawet ponad metra. Małe listki mają sercowaty kształt i mają średnicę nie większą niż 1,5 centymetra. Są one umiejscowione parami na całej długości pędu. Wierzchnia strona liścia ma kolor szarozielony, natomiast, jeżeli zajrzymy pod spód to niekiedy możemy ujrzeć barwę purpury. Niektóre listki na spodzie są zaś zielone. W kątach liści możemy zauważyć małe bulwy i zawiązki korzonków. Kwiaty tej odmiany są niezwykłe. Noszą miano pułapkowych, ponieważ gdy do ich wnętrza wpadają owady zbierające nektar, roślina na jakiś czas uniemożliwia im drogę wyjścia, zamykając kwiat. Po chwili, kiedy już cały owad jest dokładnie oblepiony pyłkiem, kwiat uwalnia swą „ofiarę”. Zjawisko to zadziwia i zachwyca.

Inna odmiana jest równie piękna, choć niezbyt często spotykana w uprawie domowej. Chodzi o gatunek Ceropegia Stapeliformis. Jest to roślina płożąca się, o grubych pędach. Na końcach pędów pojawiają się liście, które stają się żółte i opadają, kiedy mija okres wegetacji. Ta odmiana urzeka nas pięknymi kwiatami, które mogą mieć nawet 5 centymetrów długości i 3 centymetry średnicy.

Ceropegia jest zachwycająca, ale to nie koniec jej zalet. Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja tej rośliny nie wymaga nie sprawia trudności i nie wymaga nadzwyczajnych wysiłków. Omawiany wcześniej gatunek Ceropegia Woodii, potrzebuje jedynie jasnego stanowiska. Przeszkadzają jej jednak ostre promienie słońca, wiec trzeba ją chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ostatecznie lepiej będzie się czuła w półcieniu niż wystawiona na bezlitosny żar. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednią ilość światła, odwdzięczy się gęstym pokrojem i pięknymi liśćmi oraz kwiatami. Podczas cieplejszych miesięcy ceropegia powinna rosnąć w temperaturze około 20- 25 stopni Celsjusza, a kiedy zbliża się pora chłodów, przenosimy ją w chłodniejszy rejon domu, tam, gdzie mamy około 15 stopni.

Nasza zielona zasłona nie ma wielkich potrzeb, jeżeli chodzi o wilgotność gleby i powietrza. Nie trzeba jej zraszać, a przy podlewaniu zalecana jest ostrożność, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie. Z kolei przesuszenie bryły korzeniowej też nie wychodzi ceropegii na dobre. Trzeba, więc w tym względzie zachować równowagę.

Najlepsze podłoże dla tej uroczej rośliny to gleba żyzna i przepuszczalna. Optymalną mieszankę stworzymy poprzez połączenie dwóch części ziemi uniwersalnej, kupionej w kwiaciarni, z jedną częścią piasku. Pamiętajmy, by gleba zachowała odczyn zbliżony do obojętnego, ewentualnie lekko kwaśny.
Nawożenie rośliny zaczynamy dopiero w drugim roku po posadzeniu. Z reguły robimy to 3 razy w roku, rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.
Ceropegię sadzimy w płytkiej, wiszącej doniczce, wypełnionej podłożem z grubą warstwą drenażu. Pojemnik ma też mieć otwory w dnie. Za jakiś czas możemy oczekiwać efektów uprawy, w postaci pięknie rozrośniętej rośliny o zawisłym pokroju.
Nie pozostaje, więc nic innego, jak tylko uprawa swojej własnej zielonej zasłony.

Zachęcam do jej uprawy :d

Pozdrawiam >:D :d :)

Nie możesz dodać komentarza.