• Wpisów: 52
  • Średnio co: 47 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 15:22
  • Licznik odwiedzin: 18 161 / 2502 dni
 
superman1
 
Cześć :d
Dzisiaj o niezwykłej roślinie mianowicie o Cytronie "Ręka Buddy"
Jest to bardzo ciekawa i niezwykła roślina, którą posiadam w swojej kolekcji.
Kupiłem ją na allegro podczas licytacji.
Kosztował 38 złotych, miał 40 centymetrów wysokości i był szczepiony.
Niedługo później wypuścił dwa młode pędy.Trzymajcie za niego kciuki :d

Owoc

25.jpg


Kwiaty

25 (3).jpg


Przekrojony owoc

IMG_0933.jpg


najbardziej niesamowita roślina spośród całej rodziny cytrusowatych. Owoc tworzy kształt przypominający ośmiornicę. Niegdyś roślina używana była do ceremonii i obrzędów magicznych. Wierzono że sok z jej miąszu da kobietą urodę, a mężczyzną przyniesie sławę wojenną. Soku jednak w tej roślinie jest jak na lekarstwo. Kto chciałby podziwiać jej owoce przez cały rok musi zamknąć je  szczelnym słoiku wypełnionym formaliną.


Cytron RĘKA BUDDY należy do grupy cytrusów zwanych  ( Citrus medica )          

W tej grupie znalazło się osiem gatunków

1.-  Citrus medica  „ Cedro ‘’

2.-  Citrs medica  „ Diamante ‘’

3.-  Citrus medica  „ Digitata’’  Ręka Buddy

4..- Citrus medica „ Etrog ‘’

5.-  Citrus medica  „ Corsican  ‘’

6.-  Citrus medica  ‘’Solo ‘’

7-  Citrus medica „ Maxima ‘’

8.-  Citrus medica „ Aurantiata ‘’Są to piękne cytrusy, zwracające na siebie uwagę. W ogóle to chyba Cytrony były najdawniej uprawianymi cytrusami. Zostały wprowadzone do Europy przez hordy Aleksandra Greata około roku 300 pne. W krajach basenu morza śródziemnego zadomowiły się na stałe i po dzisiejsze czasy są tam uprawiane. Ręka Buddy jest naturalną mutacją Cytronu. Twierdzi się, że rodzime rejony skąd pochodzi ta roślina to północne Indie. W krajach z których się wywodzi do dziś uchodzi za źródło szczęścia i pomyślności. Na znak tego w wielu Chińskich i Indyjskich sklepach owoce

Ręki Buddy kładzione są obok kasy fiskalnej. I jeszcze jedna ciekawostka:

W Indiach Bóg bogactwa Kuvera zawsze jest prezentowany, trzymając w jednej ręce mangustę z klejnotami i w drugiej ręce właśnie owoc Cytronu( Ręka Buddy )  W Indyjskiej kuchni pocięte kawałki cytronu są marynowane, lub gotowana i dodawane potem do potraw w celu wzbogacenia ich smaku i zapachu. Chińczycy natomiast uwielbiają Cytrony w postaci kandyzowanej. We Francji przeciery z owoców Cytronu ( Ręka Buddy ) sprzedawane są pod nazwą ‘’ Głowa cedratu ‘’ Chociaż Ręka Buddy nie zawiera soku w takiej postaci jak cytryna to można jednak wycisnąć owoc i tak uzyskany sok dodawać do aromatyzowania napoi.  Już w XVII w. We Włoszech pozyskiwano sok z owoców cytronu i sprzedawano pod nazwą acquacedrata.

Sam krzew cytrunu ( Ręka Buddy ) jest nie bardzo regularny we wzroście. Ta forma wzrostu dawała niegdyś nazwę tej roślinie ( sarcodactyla ). Liście Cytronu są dość długie bo dorastają niekiedy do 30 cm. Są lancetowate i ciemno-zielone, nie opadające na zimę. Kwiaty mają kolor biały lub purpurowy. Rosną w gronach i już podczas samego kwitnienia można dostrzec w ich środkowej części zalążki kształtów dorosłego owocu. I teraz właśnie przechodzimy do najważniejszej części rośliny. Owocem cytronu jest jagoda o palczastym kształcie przypominająca niekiedy do złudzenia rękę człowieka- Podobno RĘKĘ BUDDY. Po dojrzeniu owoc przybiera intensywnie żółtą barwę. Nie barwa jednak jest magnesem przyciągającym wzrok. Są dwa elementy, które zadziwiają w samym owocu- niesamowity kształt i niecodzienny zapach. Pomijając już odbiegający od całej rodziny cytrusowej kształt owoców to zapach jaki roztacza się przy ich dojrzewaniu jest czymś bajecznym i wyjątkowym. Zapachy najbardziej wytwornych perfum musiały by naprawdę się mocno postarać by choć w części dorównać aromatowi Ręki Buddy. Zapachu tego nie można przyrównać do innych zapachów. Trzeba po prostu samemu doświadczyć tego uczucia i poobcować choć trochę w pobliżu tej niecodziennej rośliny. Wcale nie dziwi mnie to, że roślina ta w śród Buddystów uznawana jest jako boska- ONA PO PROSTU TAKA JEST. Dziwi tylko fakt, że tak długo w Polsce nikt tak na poważnie nie postarał się o lepsze rozpropagowanie tej wspaniałej i niecodziennej rośliny.

Jeżeli chodzi o wymagania Ręki Budy to należy trzymać ją w warunkach umiarkowanych. Roślina nie lubi skrajnego zimna i wysokiej temperatury. Poniżej zera stopni zamiera i nie można ryzykować takiego stanowiska gdzie mogło by jej to grozić. Temperatury powyżej 40 stopni C. też mogą doprowadzić do jej utraty. A więc temp w granicach 10-35 stopniC. Zdaje się być najlepszą. Cytron raczej nie ma jakiś specjalnych wymagań jeżeli chodzi o podłoże. Może to być mieszanka z ziemi kompostowej, substratu torfowego o Ph 5.5- 6,5 , gliny i dodatku piasku.

Przy należytej opiece możemy liczyć na to, że będzie kwitła kilka razy w roku. Po dojrzeniu owoców należy dopilnować aby nie dotykały do podłoża, ponieważ natychmiast gniją Skórka owoców może być używana tak samo jak skórka cytryny, do suszenia i aromatyzowania np. herbaty. Nadaje się też świetnie do kandyzowania. Można też poeksperymentować dodając kandyzowane owoce do różnych sałatek owocowych , sosów i deserów. Wzbogaci to na pewno walory smakowe i zapachowe takich kompozycji. Cytron ( Ręka Buddy ) można rozmnażać przez ukorzenienie części pędowych lub przez szczepienie na podkładce innego cytrusa. Mam nadzieję, że ten króciutki opis choć w niewielkim stopniu przybliży zalety tej unikalnej i niesamowitej rośliny jaką jest:

RĘKA BUDDY. Jeżeli Ktoś posiada w swej kolekcji roślin już innego cytrusa i zna zasady opieki to powinien poradzić sobie bez problemu z tym cytrusem. Wystarczy tylko raz powąchać dojrzały owoc tej rośliny by zapamiętać jego niecodzienne i unikatowe walory już na zawsze. Bardzo zachęcam do bliższego przyjrzenia się Cytronowi ( Ręka Buddy) na zamieszczonych tu zdjęciach i wygospodarowaniu w przyszłości trochę miejsca dla jego hodowli.

Nie możesz dodać komentarza.