• Wpisów: 52
  • Średnio co: 47 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 15:22
  • Licznik odwiedzin: 18 161 / 2502 dni
 
superman1
 
Witam was! :d
Dziś o owocach egzotycznych i o ich uprawie.


Zainteresowała mnie uprawa domowa owoców egzotycznych. W swojej kolekcji posiadam:

-dużo liczi
-mandarynkę,
-granaty,
-dużo awokado,
-marakuje,
-karambole,
-cytrynę skierniewicką,
-kokosa,
-kumkwaty,
-fuksję (drzewko ok.100cm-120cm),
-mango
Chcę wyhodować jeszcze:
-pomelo
-kawę
-różowego banana

Niektóre z tych cytrusów nie chcą owocować chociaż są już duże.Niestety zimowa pora nastręcza zawsze dużo problemów związanych z zimowaniem roślin.Temperatura musi wynosić 10-15 stopni.A i choroby wtedy też atakują.
Wszystko było okej dopóki nie pojawił się wełnowiec. Po jakimś czasie opanował resztę roślin.Stosowałam chemiczne środki i to 2 razy.
Pomogło ale mandarynka wciąż nie ma liści.Czy kiedyś odrosną po tej strasznej chorobie cytrusów? Z nawozów stosuje specjalny do cytrusów co 2 tygodnie a zima raz na miesiąc.

Charakterystyczny smak owoców pomarańczy, cytryn czy grejpfrutów znany jest każdemu. Nie każdy jednak wie, że cytrusy mogą i są uprawiane w naszych domach. Wszystkie cytrusy są do siebie dość podobne, mają podobne wymagania, podobne błyszczące liście oraz białe lub jasno różowe kwiaty.  Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z zasadami uprawy i pielęgnacji tych wspaniałych roślin.

Jak uprawiać cytrusy w domu?

Większość cytrusów pochodzi z krajów dalekiego wschodu, ale w mieszkaniach i oranżeriach uprawiamy najczęściej specjalnie wyhodowane mieszanki przeznaczone do uprawy doniczkowej. Odmiany te osiągają najczęściej wysokość do 2,5 metra i mają bardziej gęsty pokrój od ich uprawianych w naturalnych warunkach kuzynów. Rośliny te mają charakterystyczne, bardzo długo kwitnące kwiaty, które zawsze składają się z pięciu płatków. Kwiaty maja bardzo intensywny, przyjemny zapach i pojawiają się wówczas gdy na gałązkach są już owoce. Owoce utrzymują się na drzewkach bardzo długo. U niektórych gatunków owoce dojrzewają ponad rok, ciesząc nas swoim pięknym wyglądem.
Rośliny te potrzebują dużej ilości światła dziennego. Światło jest szczególnie ważne w okresie spoczynku rośliny, wystawimy wówczas cytrusy na stanowisko położone na południowej lub zachodniej wystawie. W okresie od późnej wiosny do jesieni drzewka możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonie, ważna jest jednak stopniowa aklimatyzacja roślin do większej ilości promieni słonecznych. Zbyt intensywne słońce może powodować poparzenie liści, konsekwencją czego będzie ich utrata. W okresie zimowym optymalna temperatura uprawy powinna znajdować się w przedziale od 5 do 12⁰C. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia idealnej temperatury zadbajmy przynajmniej  o wysoką wilgotność powietrza. Cytrusy nie znoszą w okresie zimowym suchych i gorących pomieszczeń. W tym czasie ograniczamy jednocześnie podlewanie, nie dopuszczając do zaschnięcia bryły korzeniowej. Ważne jest częste zraszanie liści rośliny. W okresie wzrostu roślina wymaga częstego i intensywnego podlewania, nie może jednak stać w wodzie, gdyż powoduje to gnicie bryły korzeniowej. Przesuszenie gleby powoduje utratę kwiatów i owoców, warto zwrócić na to uwagę dokonując zakupy drzewka. W okresie od marca do końca września zalecane jest nawożenie specjalnymi nawozami do cytrusów. Po zakończeniu nawożenia jesienią zalecane jest przycięcie pędów. Przycinając zapewnimy ładny pokrój naszego drzewka oraz sprawimy intensywne krzewienie się pędów. Rośliny cytrusowe bardzo często atakowane przez tarczniki, przędziorki, wełnowce i miseczniki cytrusowce.
Cytryna (drzewko cytrynowe) osiąga wysokość do kilku metrów. Roślina ma duże zielone, eliptyczne liście i intensywnie pachnące białe kwiaty. Owoce i kwiaty bardzo często występują jednoczenie na roślinie. Najbardziej znaną i polecaną odmianą jest „Ponderosa” zwana cytryną skierniewicka. Odmiana ta ma duże owoce o dość grubej skórce. Cytryny uprawiane z pestki bardzo rzadko owocują i osiągają duże rozmiary.
Pomarańcza ( drzewko pomarańczowe) osiąga zazwyczaj wysokość do 4 metrów. Najczęściej uprawiamy pomarańczę słodką – odmiana karłowa nazywana pomarańczą miniaturową. Roślina bardzo szybko kwitnie i owocuje ale owoce są dość małe i cierpkie w smaku. W mało sprzyjających warunkach owoce łatwo opadają i rzadko osiągają dojrzałość. Ciekawą odmianą jest również pomarańcza trójlistkowa, którą przy dobrym zabezpieczeniu możemy oprawiać w południowych wystawach naszych ogrodów. Pomarańcza ta wytrzymuje mrozy do - 15⁰C ale owoce jej są niejadalne i mają bladą, owłosioną skórkę.
Grejpfrut osiąga dość duże rozmiary. Roślina polecana jest do oranżerii i wysokich pomieszczeń o dużej ilości światła . Grejpfrut bardzo szybko rośnie i wymaga silnego przycinania oraz nawożenia. W naszych warunkach dość rzadko spotykane są owoce, pojawiają się one na olbrzymich okazach uprawianych w dobrych warunkach.Mandarynka to dość małe drzewka lub krzewy. W uprawie domowej charakteryzują się powolnym wzrostem przy jednoczesnej dużej ilości owoców. Kuzynem mandarynki o mniejszych owocach jest kalamondyna. Kalamondyny bardzo często mylone są z mandarynkami. Rośliny osiągają wysokość do 120 centymetrów i są niezwykle proste w uprawie. Całe drzewko obsypane jest przez cały rok owocami, które są bardzo smaczne.

cytryna

images cytryna.jpg


pomarańcza

ghjuiyiiuyi.JPG


mandarynka

mandarynka1111.jpg


kumkwat

images kumkwat.jpg


kalamondyna

images kala.jpg


grejpfrut

grejfrut_wlasciwosci3.jpg


pomelo

images pomelo.jpg
:d >:D :] ;)

Nie możesz dodać komentarza.