• Wpisów: 52
  • Średnio co: 47 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 15:22
  • Licznik odwiedzin: 18 161 / 2502 dni
 
superman1
 
Cześć wam

a dzisiaj o powojnikach :d

powojnik tagucki

powojnik-tangucki_16321.jpg


powojnik "Doctor Purple"

2945 doctor purple.jpg


powojnik "Purple Dream"

IMGP2996 Clematis 'Purple Dream' - Powojnik.JPG


powojnik "Ville de Lyon"

IMGP2859 Clematis 'Ville de Lyon' - Powojnik.JPG


powojnik "Diamond Ball"

IMGP2980 Clematis 'Diamond Ball' - Powojnik.JPG


powojnik "Comtesse de Bouchard"

IMGP3057 Clematis 'Comtesse de Bouchard' - Powojnik.JPG


powojnik "Beautiful Bride"

IMGP2706 Clematis 'Beautiful Bride' - Powojnik.JPG


powojnik "Jan Paweł II"

IMGP2701 Clematis 'Jan Pawel II' - Powojnik .JPG


powojnik pełny "Multi Blue"

IMGP2199 Clematis 'Multi Blue' - Powoinik pełny 'Multi Blue' .JPG


powojnik "Kaen"

IMGP2982 Clematis 'Kaen' - Powojnik.JPG


powojnik "Niobe"

IMGP3064 Clematis 'Niobe' - Powojnik.JPG


powojnik "Justa"

IMGP3019 Clematis 'Justa' - Powojnik.JPG


powojnik całolistny "Hanajima"

IMGP2686 Clematis 'Hanajima' - Powojnik całolistny.JPG


powojnik "Monte Cassino"

IMGP3044 Clematis 'Monte Cassino' - Powojnik.JPG


powojnik "Omoshiro"

Clematis 'Omoshiro' - Powojnik, klematis 'Omoshiro'.jpg


powojnik "Royalty"

IMGP2194 Clematis 'Royalty' - Powojnik 'Royalty'.JPG


powojnik "Sweet Summer Love

IMGP3012 Clematis 'Sweet Summer Love' - Powojnik.JPG


Choroby i szkodniki powojników

Powojniki to przepiękne pnącza, które mają niezwykle szerokie zastosowania w naszych ogrodach. Są wspaniałymi roślinami okrywowymi, które przy odrobinie poświęconej im uwagi odwdzięczają się ogromną ilością kwiatów. Jednak nieodpowiednio pielęgnowane mogą być atakowane przez różne choroby oraz szkodniki. Przed rozpoczęciem uprawy, warto jest się z nimi zapoznać, aby w razie czego wiedzieć z czym walczymy i jakie należy podjąć kroki. Oczywiście najlepszą metodą jest zapobieganie, niż leczenie, dlatego przede wszystkim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić naszym powojnikom jak najlepsze warunki, wtedy nie będą wcale, albo prawie wcale chorowały.

Jeżeli na liściach naszego pnącza pojawił się jasny, mączysty nalot i dodatkowo mają one zdeformowany kształt i pozwijane brzegi, możemy podejrzewać o zaatakowanie przez mącznika prawdziwego. Jest to choroba grzybicza, której sprzyjają wilgotne powietrze z jednocześnie suchym podłożem. Jest groźna, szczególnie zbyt późno wykryta. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy, musimy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Stosujemy opryski z preparatów grzybobójczych (na grzyba Sphaerotheca pannosa). Powtarzamy je kilkakrotnie w odstępach maksymalnie dwutygodniowych. Dodatkowo koniecznie usuwamy zarażone liście, pędy oraz kwiaty z rośliny, a także z jej otoczenia. Nie wyrzucamy ich, tylko palimy, gdyż mogą one być źródłem kolejnych zarażeń.Zdecydowanie najczęstszą chorobą jaka atakuje powojniki jest uwiąd powojnika. Główne objawy to obumieranie części roślin, pomimo zachowanych, zdrowych korzeni (chodź nie zawsze są zdrowe). Ta choroba grzybicza atakuje przede wszystkim w warunkach podwyższonej wilgotności oraz temperatury. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystkie porażone części musimy jak najszybciej zebrać i spalić, nie wyrzucać! Leczenie odbywa się, podlewając pnącze preparatem antygrzybiczym opartym na bazie miedzi, np.: Bayleton, Rubigan, Baymat, Nimrod. Zabieg przeprowadzamy kilka razy w odstępach kilkunastu dni, aż do wyleczenie rośliny.Chorobą spotykaną również na powojnikach jest szara pleśń. Objawia się licznymi plamami na kwiatkach, które w krótkim czasie pokrywają się szarym nalotem i gniją. Działania w tym przypadku muszą być bardzo szybkie, gdyż grzyb ten atakuje stanowczo. Po pierwsze zbieramy dokładnie wszystkie zarażone części roślin, zarówno z pędów, jak i z ziemi, już opadłe. Palimy je, a samo pnącze poddajemy opryskowi przeciw grzybowi Botrytis cinerea (preparaty Euparen 50 WP 0,2%, Kaptan 50 WP 0,2 %), szczególnie w okresie wysokich temperatur oraz podwyższonej wilgotności powietrza.
Plamistość liści powojnika objawia się jasnobrązowych plamek na liściach. Wraz z postępem choroby, plamy ciemnieją, oraz pojawiają się żółte obwódki wokół nich. Leczymy również opryskami, stosując preparaty na grzyba Ascochyta clematidina.
Kolejną chorobą, również grzybiczą jest rdza. Pojawiają się drobne plamki na wierzchniej części liści oraz wypukłe skupiska grzyba na dolnej. Po zauważeniu objawów, usuwamy wszystkie porażone części rośliny oraz stosujemy oprysk. Odpowiednie do tego celu są środki: Bymat AE, Biosept 33 SL, Dithane M45 WP.Równie niebezpieczne dla powojników jak choroby, są szkodniki. Najczęściej spotykane to giętwa powojnikowa oraz mszyca burakowa. Pierwsza z nich zjada zielone części liści, w miejscach, gdzie nie są unerwione. Mogą to być całe liście lub nieregularne kawałki. Stosujemy oprysk z preparatów: Kontrapest 0003AE, Bio Insekt AL lub Fastac 100 EC 0,015%. Mszyca burakowa jest szkodnikiem, którego łatwo zauważyć na roślinie. Ponadto liście powojników stają się wtedy lepkie oraz pofałdowane. Należy jak najszybciej zastosować oprysk przeciw mszycom.
Powojniki to naprawdę przepiękne kwiaty. Starajmy się, aby warunki, w jakich je uprawiamy były jak najbardziej dla nich odpowiednie, unikajmy nadmiernej wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów. Tylko wtedy będą nam się odwdzięczały długim i obfitym kwitnieniem oraz będą cudnie ozdabiały nasz ogród.

Uprawa, przycinanie

Każdy miłośnik ogrodu, który posiada działkę, zwykle ma na niej miejsca idealne dla pnączy. Wszelkiego rodzaju ogrodzenia, pergole czy altany do tego celu nadają się bowiem doskonale.
Niewątpliwie w czołówce najciekawszych i najpiękniejszych zarazem pnączy, znajdują się powojniki,  znane też pod swoją łacińską nazwą - klematis.  Niezwykłe bogactwo odmian i różnorodność kwiatów sprawiają, że klematisy mają ogromne grono miłośników na całym świcie.
Ta różnorodność może jednak być też źródłem kłopotów, zarówno przy wyborze właściwej odmiany jak i jej pielęgnacji. Zatem aby móc w pełni cieszyć się ich pięknem, należy bliżej poznać te wspaniałe pnącza - w zależności bowiem od rodzaju, mają one mieć nieco inne wymagania co do stanowiska oraz cięcia.

Warunki uprawy

Zanim dokonamy wyboru gatunku, zastanówmy się, gdzie będziemy zamierzali posadzić roślinę - część odmian preferuje bowiem stanowiska słoneczne, inne natomiast półcień.  Bardzo ogólna zasada doboru mówi, że te o mocnych barwach wymagają słońca, natomiast odmiany o pastelowych lub wielobarwnych kwiatach, wolą półcień.
Kolejnym ważnym elementem w uprawie powojników jest podłoże. Większość klematisów wymaga gleby żyznej, próchniczej, lekkiej i głęboko uprawionej, o pH 6,5-7,5 nie toleruje gleb kwaśnych oraz zasolonych. Z tego ostatniego powodu, do nawożenia używa się w IV nawozów długo działających np. Osmocote . Glebę możemy dodatkowo rozluźnić, mieszając  z odkwaszonym torfem. Na glebach ciężkich i mokrych, powojniki będą zwykle chorowały, słabo rosły oraz kwitły.
Niezwykle istotna dla wszystkich klematisów jest wilgotność podłoża, absolutnie nie znoszą suszy i przegrzania korzeni. Aby więc zachować takie warunki, musimy ściółkować glebę np. kompostem. Bardzo dobrym sposobem na ograniczenie parowania, jest posadzenie u podstawy pnączy niskich roślin okrywowych np. barwinka czy lawendy.  Nie tylko zapobiegnie to wysuszeniu i przegrzaniu gleby, ale też będzie dodatkową ochroną w czasie zimy.
Większość  powojników  jest umiarkowanie odporna na mróz, górne części mogą przemarzać, ale zwykle na wiosnę dobrze odradzają się z korzenia. Dlatego niezmiernie ważne jest zabezpieczenie podstawy pnącza przed zimą kopczykiem lub solidne jego wyściółkowanie. Wysadzając roślinę z pojemnika na miejsce stałe, sadzimy ok. 10 cm. głębiej, niż rosła dotychczas (nie dotyczy powojników okrywowych).
Kiedy już zadbamy o podstawowe warunki niezbędne do uprawy, należy pamiętać o właściwym cięciu.

Podstawowe zasady cięcia powojników

Przyjmuje się, że powojniki kwitnące wiosną przycina się bardzo delikatnie (czasem nawet wcale) i wysoko, bo na ok. 1,5. Zwykle robi się to zaraz po przekwitnięciu. Pozwoli to roślinie zawiązać kwiaty na przyszły rok, gdyż wiosenne odmiany  zakwitają na pędach zeszłorocznych. Natomiast powojniki kwitnące latem lub jesienią, przycinamy na wysokości ok. 40 cm. późną jesienią (k.XI) lub bardzo wczesną wiosną (p.III). Te odmiany zakwitają bowiem na pędach tegorocznych.

Dziękuje za uwagę !  :d

Nie możesz dodać komentarza.