• Wpisów: 49
  • Średnio co: 50 dni
  • Ostatni wpis: 14 dni temu, 22:36
  • Licznik odwiedzin: 18 349 / 2543 dni
 
superman1
 
Cześć,  
dzisiaj o (nie)zwykłych roślinach.:d

Drakunkulus

indeks drakunkulus.jpgPokrój
Roślina zielna o wysokości do 200 cm, przeciętnie lub bardzo rozrosła, rosnąca samotnie lub tworząca kępy.
Łodyga
Podziemna, spłaszczona bulwa pędowa o wymiarach około 85×45 mm. Roślina tworzy bulwy przybyszowe, z obrzeżnych, przypadkowych odrośli.
Liście
Pochwy liściowe długie, mocno skręcone w tzw. pseudo-łodygę o średnicy do 9 cm i długości do 150 cm, w kolorze zielonym z wieloma purpurowymi plamkami. Ogonki cylindryczne lub półcylindryczne w przekroju, zielone. Blaszki liści wachlarzowatopalczaste (pedate), o przeciętnych wymiarach 15×32 cm.

Kwiaty
Roślina jednopienna. Szypułka zielona, cylindryczna w przekroju, Kwiatostan typu pseudancjum, wydłużony, o wysokości od 25 do 135 cm, wyrasta z pseudo-łodygi. Składa się z wąskiej, spiczastej pochwy o zaostrzonym wierzchołku oraz krótszej od niej lub równej długości kolby. Kolba ma zwężający się wyrostek, odpowiedzialny za wydzielanie zapachu, którego długość ponad trzykrotnie przekracza odcinek pokryty kwiatami. Pochwa z zewnątrz jest koloru zielonego; wnętrze pochwy oraz kolba są w kolorze ciemnopurpurowym. Kwiaty są ukryte w komorze utworzonej przez mocno skręconą, dolną część pochwy. Kwiaty żeńskie położone w dolnej części kolby, na odcinku do 4 cm; zaraz po nich występuje 1–5 mm, kremowy obszar nagi lub pokryty jałowymi słupkami, po którym następuje odcinek o długości do 5 cm, pokryty kwiatami męskimi. Zarodnie kremowe lub żółtozielone, szyjki słupka purpurowe, znamiona kremowe. Główki pręcika ciemnożółte, pylniki purpurowe.

Owoce
Owocostan składa się z około 60–80 jasnoczerwonych, jajowatych jagód. Nasiona o średnicy 3-4 mm, ciemnobrązowe, spłaszczone, o pomarszczonej łupinie.
Siedlisko
Zarośla, gaje oliwne, nieużytki i tereny stepowe, do wysokości 450 m n.p.m.
Roślina magiczna
Dawniej wierzono, że posiadanie korzenia lub liścia tej rośliny chroni przed wężami i żmijami, a umycie rąk w nalewce z tej rośliny pozwala bezkarnie obchodzić się z wężami.

Owoc

drakunkulus_zwyczajny_dracunculus_vulgaris08.jpgObrazki  Włoskie

XXXARUMITALICUM.jpg


Opis :
Obrazki włoskie należą do rodziny obrazkowatych Araceae, pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego, są roślinami bulwiastymi, które charakteryzują się strzałkowatymi liśćmi w ciemnej zieleni z wyraźnymi białymi żyłkami, pojawiających się od późnej jesieni. Ponieważ są one zimozielone, stanowią ciekawy akcent w zimowej scenerii. W przypadku mroźnych zim, lepiej jest je okryć, bo mogą przemarznąć. Kwiatostan jest bardzo charakterystyczny, tak jak przystało na członkinię rodziny obrazkowatych, składa się z ołówkowatej kolby z drobnymi, pozbawionymi płatków kwiatami. Żółta kolba otoczona jest przez zielonkowatożółtą pochwę kwiatową. Po obumarciu liści i pochwy, na kolbie pojawiają się jaskrawoczerwone owoce o trujących właściwościach. Roślina osiąga 40- 45 cm wysokości i 20 cm szerokości.
Uprawa :
Wymagają stanowisk zacienionych, wilgotnych oraz próchniczej, zasadowej gleby. Bulwy wysadzamy w okresie letnim na głębokości około 10 cm w 30 cm odstępach. Dobrze jest ściółkować podłoże, ponieważ wymagają one stałej wilgoci. Rozmnażanie poprzez podział bulw po kwitnieniu lub z nasion.
Zastosowanie :
Na rabaty, pod krzewy, drzewa.

Kwitnienie :
Kwiecień- maj
Zimowanie :
Mrozoodporne (w przypadku surowych zim, należy je okryć)

Kwiat

obrazki-wloskie_7002.jpg

Nie możesz dodać komentarza.